Tudom, tudom. A vegán fonalas bejegyzésünk után már most mindenki elkerekedett szemekkel bámul: "Na jól van, szári fonal? Ne fárassz már. És még világot is ment?" De higgyétek el, a nálunk még kevésbé ismert szári fonal meglepő titkokat tartogat, harmadik világban élő nők elképesztő kreativitásáról és bátorságáról tanúskodik. Nem utolsó sorban pedig a mibőlkössek? fonalbolt jóvoltából most személyesen is kipróbálhattuk ezt a remek fonalat!
Így segít az embereknek
A Reuters egyik felmérése szerint India egyike annak az öt országnak a világon, ahol nőként a legrosszabb élni. Mind tradicionálisan, mind pedig a törvényi szabályok szerint az indiai nők alávetettként élik mindennapjaikat. A mélyszegénység és a kiszolgáltatottság a vidéken élő nőket még inkább érinti. Az indiai törvénykezés pedig nem igazán igyekszik ezen a helyzeten változtatni. Az indiai nők egy nagyobb csoportja viszont elég bátor ahhoz, hogy megpróbáljon változtatni ezen.
Az ezredforduló elején gombamód szaporodni kezdtek a különböző női szövetkeztek, mint például sajtkészítő, zöldségtermesztő, vagy éppen fonal fonó csoportok. Az ilyen szövetkezetek lehetővé teszik, hogy a vidéken, mélyszegénységben élő indiai nők munkához, pénzhez jussanak. A szári fonalat ilyen szervezetekben dolgozó nők készítik, továbbá ezek fair trade fonalak, ami azt jelenti, hogy a fonal kereskedelmi árának a legnagyobb hányada a termelőnél marad.
Így segít a természetnek
A fonal alapanyaga selyemvászon, de nem akármilyen. A szárik vásznának gyártásakor sok hosszú vászoncsík keletkezik, amikor méretre vágják az anyagot. Ezt a felesleget a gyártók eredetileg kidobnák, de szerencsére így újra lehet őket hasznosítani. A fenti fotókon jól látszik, hogyan megy végbe ez a folyamat: a vásznat vékony szálakra bontják, majd megfonják.
A fonal eredetileg tehát selyemből készült, így a selyem tulajdonságait viseli: antiallergén, kevésbé rugalamas, viszont igen erős. A kézi fonás miatt a fonal vastagsága gyakran egy motringon belül változhat és néha egészen mókás dolgokra lehet benne lelni. (Az enyémben volt egy-két apró kis kövecske, de próbálj ilyen különlegességeket találni egy ipari előállítású fonalban! ;)
Így segít Neked
A szári fonal egyik igazi különlegessége színében rejlik. India elképesztően élénk, varázslatos színvilágát tárja elénk, nagyon bohém, ez tetszett nekünk benne a legjobban! Maga a fonal rusztikus, selyemfényű, igen heterogén jellegű, vannak olyan fajták is, ahol a szári kevésbé van lebontva és így még jobban érvényesül a szőtt anyag. Mivel a fonal már önmagában is ilyen rendkívül karakteres megjelnésű, ezért az egyszerűbb mintákat, technikékat preferáltuk kötés/horgolás során, nehogy a végeredmény "túl sok" legyen.
Én egy kis húsvéti dobozkát köttem belőle, úgy tervezem majd a festett tojásokat fogom beletenni. Ezt a mintát követtem, (kicsit átalakítottam azért), és mivel a selyemfonal elég erős és kevésbé rugalmas, ezért simán megállt a doboz fala és nem dőlt be.
És most lássuk, még miket készíthetsz belőle!
Minták pedig itt sorakoznak: táska, kesztyű, körsál, lábszárvédő, poncsó, manósapi. A karkötőkhöz sajna nincs pontos leírás, de szerintem nem olyan nehéz kitalálni, a legelső csodszép körsálé pedig itt van.
Szóval hajrá! Szárifonalkötésre fel! Magyarországon egyedül a mibőlkössek? webshopjából kaparinthatjátok meg ezt a jótékony fonalat.